Már írtam egy akciós HP Proliant ML150G5 kapcsán, hogy nem mindíg érdemes beleugrani a legelső utunkba kerülő szerver akcióba. Ezúttal egy Lenovo rack szerver ajánlat hökkentett meg első ránézésre.
Ajánlatot kért tőlünk egy úr mondván, hogy ügyfele ajánlatot kapott egy
Lenovo ThinkServer RD120 (6447-21G) + 2 db 500 GB SATA Raid Edition HDD
konfigurációra és szeretne egy összehasonlító ajánlatot hasonló kaliberű Intel rack szerverre, „lehetőleg kedvezőbb áron mint a Lenovo”.
Ennek nincs akadálya – gondoltam – az Intel SR2520SAXR 2U rack szerver biztosan jó alternatíva lehet, főleg hogy most egy install-kész konfigot nettó 400e alatt tudunk adni. A megadott Lenovo szerver Intel 5430 Xeon processzorral és 2x 500Gb HDD-vel volt konfigurálva, ennek megfelelően beáraztam az Intelt, opcionálisan adtam hozzá hardveres RAID vezérlő árat is.
Néhány nap elteltével frissítették a szerver.hu árakat (ismét kedvező volt az USD/HUF árfolyammozgás), én meg küldtem egy módosított ajánlatot alacsonyabb árakkal rákérdezve, hogy működik-e a dolog.
Megdöbbentő választ kaptam, idézem:
Köszönöm a segítségét. Én azzal indítottam az ügyfelemnél, hogy három lehetősége van.
1. összerakok neki egy asztali gépet amit kinevez szervernek -> ezt inkább ne
2. Vesz egy „szokásos nevű” szervert
3. vesz egy Intel szervert, ami teljesítményben és minőségben felveszi a versenyt bármely „hagyományosan” elfogadott brand szerverrel de árban jóval kedvezőbb.Sajnos azonban még a lentebb ecsetelt kedvező árváltozás hatása is kevés, mert a „hagyományos” brand szerverek is ilyen áron sőt olcsóbban kaphatók. 🙁
Ahhhh, erre nem számítottam. Megkértem, hogy áruljon el konkrétumot (a Lenovo ajánlat végárát), hogy legalább megértsem az okokat. Korrekt volt az érdeklődő, elárulta, hogy az ajánlat a fenti Lenovo konfigra kb. 380.000 Ft +ÁFA. Nagyon kiváncsivá tett a dolog, bár Lenovot nem forgalmazunk, de tudnánk ha éppen akarnánk, mert kapható az egyik disztributorunknál. A következő termékeket találtam meg:
- LENOVO szerver RD120 QC Xeon E5430 2,66GHz, 2x2GB, 3.5″ HS SATA/SAS, Combo, RAID 8K, 2x835W (akciós, bevezető ár merevlemezek nélkül)
- LENOVO 3.5″ HDD SATA-II Hot-Swap 500GB 7200rpm 8MB Cache (ThinkServer TD100/x, RD120) (teljes, normál ár, bár a 8MB Cache igen kevés manapság…)
Nem árulom el a konkrét nagyker árakat, de azt elárulom, hogy a szerver és a 2 db. merevlemez nagyker ára pariban van a 380e forintos ajánlattal. Na mondom, valamelyik okos viszonteladó ingyen dolgozik, na ezzel tényleg nem lehet versenyezni… Ezt meg is írtam az úrnak. Válaszként kaptam, hogy:
Az eredeti árajánlatban nem a Lenovo meghajtók szerepeltek, néhány hete volt az Alphasonicban akció valami raid edition-os talán WD diszkekre, azok kerülnének/kerültek volna bele.
Óóóóóó kéremszépen, itt van a kutya elásva! Ez így nem fog működni!
A Lenovo akárcsak a Dell, az Ibm, a HP, vagy a Sun nem ad Hot-Swap HDD keretet a szervereihez. Kizárólag az Intel teszi meg ezt a gesztust, hogy a felhasználó választhat a piacon szabadon kapható merevlemezek közül. A brand szerverek esetében kompletten KELL megvásárolni a HDD keretet a merevlemezzel. Ugye kitalálod: másfél- kétszeres áron a pucér diszkhez képest. Na ott az üzlet a Lenovonak, több, mint dupla a nagyker ára a Lenovo 500Gb-os diszknek a sima, akár Seagate NS, akár WD RaidEdition3 sorozatú, tehát szerver diszkekhez képest.
Úgy tudom, egyrészt nem lehet üres Lenovo Hot-Swap keretet kapni, tehát az új merevlemezeket be sem lehet szerelni a Lenovoba. Másrészt ha nekiállsz barkácsolni és mondjuk merevlemezt cserélsz egy adott Hot-Swap keretben, azzal biztosan a garancia elvesztésével játszol. Hangsúlyozom, egyedül az Intel szerverek esetében nincs ilyen megkötés!
Végre értem, hogy lehetett olcsóbb a Lenovo szerver ajánlat, mint az Intel. Nem működőképesen…
jó írás!
én egy vevő szemszögéből olvastam a cikket 😉